KONST / Akvareller, Gouacher, Blandtekniker & Teckningar / Gouache 16311011
*
nr 1631 1011
Lennart Jirlow
(1936-2020), Sverige
Gouache, Dansande par, 24x16 cm, yttermått inklusive ram: 45x27 cm
Lennart Jirlow, svensk bildkonstnär född i Stockholm 1936, död 2020.
Utrop:
20.000 kr
Såld:
16.500 kr
Sista tid för bud online:
måndag 1 juli 2024
kl 19:43:31
- Budhistorik
Tid
Kund
Bud
1/7 17:16:05
1
16.000 kr
1/7 19:38:31
2
Vinnande bud
1/7 19:38:42
2
justering av budtak
1/7 19:41:54
2
justering av budtak
- Klassiska
1 jul
Klassiska
På vår klassiska auktion har vi äldre och antika ljuskronor, ljusstakar och möbler som stolar, speglar, byråar och bokskåp, svenskt och utländskt äldre och modernt måleri, silver, 1900-talsdesign av A ...
Läs mer om Klassiska
- Konstnär/Designer
Lennart Jirlow
Lennart Jirlow, svensk bildkonstnär född i Stockholm 1936, död 2020.
Läs mer om Lennart Jirlow
- Läs mer...
Gouache
Gouache är en täckande vattenfärg som görs av mindre fint rivet pigment, än det som ingår i klassisk akvarell. Liksom i ren akvarell utgörs bindemedlet av gummi arabicum och har ibland en tillsats av krita.
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: akvarell akvareller dansande par gouache lennart jirlow svensk konst svensk konstnär svenska konstnärer sverige täckfärg vattenfärg
-
1026 Akvarell
MÃ¥rten Eskil Winge (1825-1896), Sverige. Kustbild ..//
Auktionen avslutas
om en vecka
11 november kl 19:58
-
8462 Akvarell
Rune Rockström (1898-1983), Sverige. Utsikt mot Sö..//
Auktionen avslutas
om en vecka
11 november kl 20:25
-
8360 Blandteknik
3 st, Oidentifierad konstnär. Ej signerade, Bali, ..//
Auktionen avslutas
om en vecka
11 november kl 20:12
-
7276 Blyerts
Otte Sköld (1894-1958), Sverige. Stadsmotiv. Signe..//
Aktuellt bud: 300 kr
Auktionen avslutas
om en vecka
11 november kl 19:07
-
7075 Färgkrita
Primus Mortimer Pettersson (1895-1975), Sverige. M..//
Auktionen avslutas
om en vecka
11 november kl 19:40
-
7238 Tuschteckningar
5 st, Bertil Bull Hedlund (1893-1950), Sverige. Fö..//
Auktionen avslutas
om en vecka
11 november kl 18:53
*
Lennart Jirlow
Lennart Jirlow, svensk bildkonstnär född i Stockholm 1936, död 2020.
Läs mer om Klassiska
Läs mer om Lennart Jirlow
nr 1631 1011
Lennart Jirlow
(1936-2020), Sverige
Gouache, Dansande par, 24x16 cm, yttermått inklusive ram: 45x27 cm
Lennart Jirlow, svensk bildkonstnär född i Stockholm 1936, död 2020.
Utrop: | 20.000 kr |
---|---|
Såld: | 16.500 kr |
Sista tid för bud online: |
måndag 1 juli 2024 |
- Budhistorik
Tid | Kund | Bud |
---|---|---|
1/7 17:16:05 | 1 | 16.000 kr |
1/7 19:38:31 | 2 | Vinnande bud |
1/7 19:38:42 | 2 | justering av budtak |
1/7 19:41:54 | 2 | justering av budtak |
- Klassiska
1 jul
Klassiska
PÃ¥ vÃ¥r klassiska auktion har vi äldre och antika ljuskronor, ljusstakar och möbler som stolar, speglar, byrÃ¥ar och bokskÃ¥p, svenskt och utländskt äldre och modernt mÃ¥leri, silver, 1900-talsdesign av A ...Läs mer om Klassiska
- Konstnär/Designer
Lennart Jirlow
Lennart Jirlow, svensk bildkonstnär född i Stockholm 1936, död 2020.Läs mer om Lennart Jirlow
- Läs mer...
Gouache
Gouache är en täckande vattenfärg som görs av mindre fint rivet pigment, än det som ingår i klassisk akvarell. Liksom i ren akvarell utgörs bindemedlet av gummi arabicum och har ibland en tillsats av krita.
Gouache är en täckande vattenfärg som görs av mindre fint rivet pigment, än det som ingår i klassisk akvarell. Liksom i ren akvarell utgörs bindemedlet av gummi arabicum och har ibland en tillsats av krita.
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: akvarell akvareller dansande par gouache lennart jirlow svensk konst svensk konstnär svenska konstnärer sverige täckfärg vattenfärg
-
1026 Akvarell
MÃ¥rten Eskil Winge (1825-1896), Sverige. Kustbild ..//
Auktionen avslutas
om en vecka
11 november kl 19:58 -
8462 Akvarell
Rune Rockström (1898-1983), Sverige. Utsikt mot Sö..//
Auktionen avslutas
om en vecka
11 november kl 20:25 -
8360 Blandteknik
3 st, Oidentifierad konstnär. Ej signerade, Bali, ..//
Auktionen avslutas
om en vecka
11 november kl 20:12
-
7276 Blyerts
Otte Sköld (1894-1958), Sverige. Stadsmotiv. Signe..//
Aktuellt bud: 300 kr
Auktionen avslutas
om en vecka
11 november kl 19:07 -
7075 Färgkrita
Primus Mortimer Pettersson (1895-1975), Sverige. M..//
Auktionen avslutas
om en vecka
11 november kl 19:40 -
7238 Tuschteckningar
5 st, Bertil Bull Hedlund (1893-1950), Sverige. Fö..//
Auktionen avslutas
om en vecka
11 november kl 18:53