![bakg](/images/module/fadebakg.jpg)
![bakg](/images/module/fadebakg.jpg)
ART / Watercolor paintings & Drawings / Gouache 16311011
*
nr 1631 1011
Lennart Jirlow
(1936-2020), Sverige
Lennart Jorlow. Signed, dancing couple, 24x16 cm, outer dimensions including frame: 45x27,
GOUACHE, Dansande par, 24x16 cm, yttermått inklusive ram: 45x27 cm
Lennart Jirlow, Swedish painter born in Stockholm 1936, dead 2020.
Estimate:
20000
Reserve:
IS NOT MET
Present bid:
No bids (per 21:08:21)
Refresh
Viewing
Fri 28 Jun, Sat 29 Jun, Sun 30 Jun and Mon 1 Jul
Auction closes:
Monday July 1 at 19:40:33
- What will the transport cost
Available transport alternatives and shipping cost for this item
COLLECT AT OUR WAREHOUSE
Stockholm, Sweden 0 kr
Malmo, Sweden 400 kr
Gothenburg, Sweden On request
Helsinki, Finland 400 kr
Log in to see more options
All prices are preliminary. Home delivery is not available for all items
Transport is ordered in My pages after the auction is won
- Klassiska
Jul 1
Klassiska
På vår klassiska auktion har vi äldre och antika ljuskronor, ljusstakar och möbler som stolar, speglar, byråar och bokskåp, svenskt och utländskt äldre och modernt måleri, silver, 1900-talsdesign av A ...
Read more about Klassiska
- Artist/Designer
Lennart Jirlow
Lennart Jirlow, Swedish painter born in Stockholm 1936, dead 2020.
Read more about Lennart Jirlow
- Läs mer...
Gouache
Gouache är en täckande vattenfärg som görs av mindre fint rivet pigment, än det som ingår i klassisk akvarell. Liksom i ren akvarell utgörs bindemedlet av gummi arabicum och har ibland en tillsats av krita.
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: akvarell akvareller dansande par gouache lennart jirlow svensk konst svensk konstnär svenska konstnärer sverige täckfärg vattenfärg
-
6425 GOUACHE
Lars Norrman (1915-1979), Sweden. Signed, Tahiti. ..//
Present: SEK 1000
Auction ends
this Monday
1 juli at 20:00
-
6005 GOUACHE
Signerad Hanafi. Abd. Motif från Slussen, 35x47 cm..//
Present: SEK 500
Auction ends
this Monday
1 juli at 18:12
*
Lennart Jirlow
Lennart Jirlow, Swedish painter born in Stockholm 1936, dead 2020.
Read more about Klassiska
Read more about Lennart Jirlow
nr 1631 1011
Lennart Jirlow
(1936-2020), Sverige
Lennart Jorlow. Signed, dancing couple, 24x16 cm, outer dimensions including frame: 45x27,
GOUACHE, Dansande par, 24x16 cm, yttermått inklusive ram: 45x27 cm
Lennart Jirlow, Swedish painter born in Stockholm 1936, dead 2020.
Estimate: | 20000 |
---|---|
Reserve: |
IS NOT MET |
Present bid: | No bids (per 21:08:21) Refresh |
Viewing |
Fri 28 Jun, Sat 29 Jun, Sun 30 Jun and Mon 1 Jul |
Auction closes: |
Monday July 1 at 19:40:33 |
- What will the transport cost
Available transport alternatives and shipping cost for this item
COLLECT AT OUR WAREHOUSE
Stockholm, Sweden 0 kr
Malmo, Sweden 400 kr
Gothenburg, Sweden On request
Helsinki, Finland 400 kr
Log in to see more options
All prices are preliminary. Home delivery is not available for all items
Transport is ordered in My pages after the auction is won
COLLECT AT OUR WAREHOUSE
Stockholm, Sweden 0 kr
Malmo, Sweden 400 kr
Gothenburg, Sweden On request
Helsinki, Finland 400 kr
Log in to see more options
All prices are preliminary. Home delivery is not available for all items
Transport is ordered in My pages after the auction is won
- Klassiska
Jul 1
Klassiska
På vår klassiska auktion har vi äldre och antika ljuskronor, ljusstakar och möbler som stolar, speglar, byråar och bokskåp, svenskt och utländskt äldre och modernt måleri, silver, 1900-talsdesign av A ...![](/tema/themes/{48A0BF85-7D1A-4DA4-BB45-FA47BF39DDED}_183x97.jpg)
Read more about Klassiska
- Artist/Designer
Lennart Jirlow
Lennart Jirlow, Swedish painter born in Stockholm 1936, dead 2020.Read more about Lennart Jirlow
- Läs mer...
Gouache
Gouache är en täckande vattenfärg som görs av mindre fint rivet pigment, än det som ingår i klassisk akvarell. Liksom i ren akvarell utgörs bindemedlet av gummi arabicum och har ibland en tillsats av krita.
Gouache är en täckande vattenfärg som görs av mindre fint rivet pigment, än det som ingår i klassisk akvarell. Liksom i ren akvarell utgörs bindemedlet av gummi arabicum och har ibland en tillsats av krita.
![bakg](/images/module/fadebakg.jpg)
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: akvarell akvareller dansande par gouache lennart jirlow svensk konst svensk konstnär svenska konstnärer sverige täckfärg vattenfärg
-
6425 GOUACHE
Lars Norrman (1915-1979), Sweden. Signed, Tahiti. ..//
Present: SEK 1000
Auction ends
this Monday
1 juli at 20:00 -
6005 GOUACHE
Signerad Hanafi. Abd. Motif från Slussen, 35x47 cm..//
Present: SEK 500
Auction ends
this Monday
1 juli at 18:12